דף הבית | כנס שנתי | ספרים וקורסים
רשמים וחוויות מכנס itSMF אנגליה בברמינגהם

היום הראשון של הכנס
כנס itSMF ה-15 הוא הכנס הגדול והמפואר ביותר שערך פורום itSMF אנגליה מאז היווסדו. אינספור מומחי ומשתמשי ITIL גדשו עד אפס מקום את מלון הילטון המפואר בברמינגהם, לחגיגה של שיתוף ידע: אנשים שהתנסו ביישום ITIL מספרים על התהליך המורכב של הכנסת שינוי ארגוני שהופך IT רגיל ל-IT נותן שירות. כל אחת מ-82 ההרצאות שהועברו הייתה תמצית של ניסיון מעשי של אלה שביצעו את העבודה. חברות שביקשו לפרסם את עצמן יכלו לעשות זאת רק במסגרת דוכני התערוכה � כמאה דוכנים צבעוניים ומרשימים.
למעשה, 3 נושאים עיקריים היו מרכז העניין לשיחות של אנשי ITIL בכנס: איך להצליח בבניית CMDB, מה צופנת גרסה 3 של ITIL, והמעורר החדש שנכנס לעולם: ISO 20000. גופי מחשוב בעולם מחפשים כל הזמן את הדרך להקטנת עלויות ה-IT והגברת היעילות. הצלחה נרשמה רק אצל אלו שהבינו שטיפול בטכנולוגיה בלבד לא יספיק, ושיש להכניס תהליכי עבודה.
ITIL היה הפתרון האולטימטיבי: מתודה שהגדירה את תהליכי העבודה האופטימאליים ל-IT. המתודה סיפקה
פיתרון הגיוני לטיפול באחת הבעיות הקשות בארגונים גדולים: כיצד שולטים בכמויות גדולות של ציוד: חומרה, תוכנה ציוד תקשורת. וכך, מאז 2003 אלפי ארגונים בעולם החלו לאמץ את שיטת ITIL ולהקים CMDB - בסיס מידע שמכיל את תמונת הציוד הקיים בארגון (Configuration Management Data Base).
כיום, בסוף שנת 2006 אותן חברות שהקימו CMDB מתמודדות עם בעיות חדשות:
  • כיצד לשמור את ה-CMDB מעודכן?
  • כיצד לנצל טוב יותר את המידע שקיים ב-CMDB לשיפור השירות והקטנת עלויות.
בזה אחר זה מומחים מהעולם סיפרו לקהל על היתרונות שהם מפיקים מה-CMDB. רובם מנצלים את המידע כדי להבין את הקשר בין שירות לשרת (אם שרת או אחת האפליקציות נפלו - מי מהלקוחות יסבול מזה?), חלקם מנצלים את המידע להבין את הסיבה האמיתית שגרמה לבעיות, וכולם משתמשים חלקם משתמש במידע לניהול תצורת כל הציוד שקיים ב-IT. כל אחת מהחברות מפיקה תועלות מבסיס מידע זה.
במפגשים שערכתי עם מספר בכירי IT שהשתתפו באירוע: CIO של בנק, מנהל התשתיות של חברת המים האנגלית, ומנהל התשתיות מהרכבת של לונדון, הסתבר שכולם הקימו CMDB, וכולם מדווחים מצד אחד על המאמץ הרב שנדרש להקים את בסיס המידע, אך מצד שני הם מספרים שהתועלת שמתקבלת מה-CMDB גדולה ממה שציפו.


היום השני של הכנס
היום של מגדל בבל. יום בו דובר רבות על האנשים שעובדים לפי ITIL. חברות שמיישמות ITIL מספר שנים מדווחות על השיפור הגדול שמביא ITIL לקשר בין אנשי IT, בין אם מדובר באנשים בתוך הארגון שלך, ובין אם מדובר בספקים ולקוחות: לראשונה לכולם יש אפשרות לדבר באותה השפה.

מסתבר שבעיית מגדל בבל עדיין קיימת. בשיחה מרתקת שערכתי עם מנהל התשתיות של "The Royal Bank of Scotland" (הבנק של סקוטלנד הוא הבנק הרביעי בגודלו בעולם) הוא שיתף אותי באחת הבעיות הגדולות של IT בסדר גודל שכזה: כל הזמן העולם שלו משתנה. והבעיות הן לא חידושים טכנולוגיים אלה שינויים בשוק הבנקאות או השינוי האחרון בו הנהלת הבנק החליטה לרכוש בו זמנית בנק אמריקאי ובנק סיני. מובן שכל בנק הגיע עם מבנה שונה של IT, כל בנק עם שפת IT שלו, לכל אחד שיטות עבודה שונות. ממש כמו מגדל בבל.

הבעיה הייתה איך לגרום ל-6,000 אנשי IT לדבר באותה השפה? ואיזו שפה לבחור? הפתרון היה לרתום את התועלת של מתודת ITIL לתהליך: הם עדכנו את המבנה הארגוני של כל בנק בהתאם לדרישות של ITIL, במקביל לפרויקטי איחוד המערכות הטכנולוגיות. בעצם, הבנק השתמש במבנה התהליכי של ITIL כמודל ארכיטקטוני לבניית ה-IT המשותף, דבר שהביא למיזוג מהיר של שלשת הבנקים. הבנק של סקוטלנד איננו הארגון היחיד בעולם שערך רה-ארגון, והשתמש במבנה הבדוק של ITIL. המבנה הסטנדרטי מסייע לא רק לשפר את התקשורת בין הארגון ללקוחות שלו, אלא גם בין הארגון והספקים שלו. כולם מדברים באותה השפה. נפתרה בעיית מגדל בבל.

אחת היתרונות הגדולים של כנס שכזה הוא לפגוש אנשי IT בכירים מכל העולם, ויועצים שיישמו בעצמם ITIL בארגונים, ולראות שחזון השפה האחידה של אנשי IT קורמת עור וגידים: כולם מדברים על אותם הנושאים, באותה השפה. כולם נתקלים באותן הבעיות, ושמחים למצוא שגם אחרים נפלו באותם הבורות. הכנס אפשר לי לקבל מפיהם של יועצים כמוני טיפים שווים זהב.
בתמונה: אני עם הנהלת itSMF הנורבגית, שהן גם מנהלות צוות יישום של ITIL בחברת ביטוח גדולה בנורבגיה.
בערב של היום השני השתתפו כולם בערב גאלה, ונפרדו מנשיא itSMF אנגליה - איידן לאוס. כן, אותו איידן שהגיע לכנס הפתיחה של סניף itSMF הישראלי למרות המלחמה, החליט לאחר 15 שנים בהם הפך את itSMF מסניף קטן ושולי לגוף ענק, רב השפעה, שמוביל את נושא ITIL בעולם.


היום השלישי של הכנס
היום של ISO וגרסה 3 של ITIL.
לקהיליית המשתמשים ב-ITIL נוסף מאיץ חדש השנה: ISO 20000. למי שלא יודע: ISO 20000 הוא מבחן שבודק את טיב היישום של ITIL בארגון. אם עד היום כל IT אימץ מתוך מתודת ITIL רק את מה שטוב לו, הרי שכיום קיימת שיטה להעריך האם הוא מנצל את המתודה עד תום. סטנדרט ISO 20000 בוחן עד כמה הארגון הוא באמת "Service Oriented", ומספק אפילו תעודה למצטיינים. הדבר גורם להאצת היישום של ITIL בעולם. כיום ישנן חברות שמאיצות בספקים שלהם להצטייד בהסמכה של ISO 20000 כדי לקבל הזמנות.

נושא "חם" נוסף הוא הסיום של פרוייקט הרענון של ITIL בתוך מספר חודשים. מדובר בפרוייקט גלובאלי שנמשך כבר שנתיים, ועיקרו - להכניס את מיטב הניסיון שהצטבר עד היום ביישום ITIL לתוך הספרים של ITIL. התוצאה היא 5 ספרים שמספקים מידע רב על השיטות ליישום ITIL, בעיקר מהפרספקטיבה העסקית: כיצד להתאים טוב יותר את אגף בתמונה: צוות הפיתוח של ITIL 3.0.
המחשב לצרכים של העסק. ולכל היועצים שהיו מודאגים האם הם יידרשו להיבחן מחדש התשובה היא: לחלוטין לא. כל הידע של ITIL 2.0 ממשיך להיות תקף, אך יש חומר נוסף שנצטרך ללמוד.


היום הרביעי והחמישי של הכנס
במשך יומיים התכנסו נציגי itSMF מכל מדינות העולם כדי לדון בסוגיות הקשורות לפעילות itSMF העולמית.

מברמינגהם:
בני קמין, נשיא פורום itSMF ישראל.
  itSMF Israel 2008
דף הבית | ספרים וקורסים | מפת אתר | www.itSMF.com