דף הבית | כנס שנתי | ספרים וקורסים
רשמים וחוויות מכנס itSMF שנערך באמסטרדם, 2007

מדוע הכנס ההולנדי חשוב?
בכל שנה מתכנסים חברי itSMF לכנס בין-לאומי במדינה אחרת. השנה הולנד היא המארחת. ולכל מי שמתעניין בקצת היסטוריה: ההולנדים היו אלה שהתחילו להשתמש במתודת ITIL, אחרי שהבריטים כמעט ונואשו ממנה. דווקא ההולנדים, שמחפשים תמיד את התכל'ס, הבינו את היתרונות של ITIL. וזאת למרות שספרי ITIL הראשונים היו מסורבלים וכמעט בלתי אפשריים לשימוש.

איך מיישמים ITIL בהולנד?

כמדינה שהתחילה לפני 15 שנים ליישם ITIL קשה למצוא חברות הולנדיות שאינן מיישמות את השיטה. מדובר בתחום עיסוק בשל ופעיל עם עשרות חברות שעוסקות ביישום המתודה, זהו גם אחד מענפי הייצוא של הולנד. בכנס השנה הושם דגש מיוחד לנושא הטיפול באנשים: לשכנע, להסביר, להדריך וללוות. ולאחר שנים של יישום השיטה הבינו ההולנדים שאת עיקר המאמץ לא חייבים לרכז דווקא רק בתהליכי עבודה, אלא יש צורך לטפל גם באנשים. שכן יישום מתודת ITIL איננו פרוייקט טכנולוגי עם התחלה וסוף, אלא שינוי מסוים בתרבות הארגונית, שדורש מאנשי ה-IT שיפור מתמיד.

אנשים מטבעם מתנגדים לשינויים, ופוחדים לזנוח את שיטות העבודה שהם מכירים. ניסיון של הנהלות לכפות שינויים מהירים נועדו להיכשל, ומאמץ רב מושקע כיום בהסרת התנגדויות, הגברת המודעות, שיווק פנימי וכד'.


אז... מה ישראלי עושה בהולנד?
פורום itSMF ההולנדי הזמין את בני קמין מ-"I-til Consulting", שהוא גם הנשיא של הפורום הישראלי, כדי לספר על מצב ITIL בישראל ובמיוחד הם התעניינו ביישום ה"לא קונבנציונאלי" של ITIL בבנק לאומי. שכן, הספרים של ITIL ממליצים להתחיל את הפרוייקט ביישום תהליכי ונהלי עבודה, ורק בסוף לתמוך את העשייה בכלים טכנולוגיים כגון CMDB ו-Service Impact tools. בבנק לאומי נמצא צורך מיידי ("Quick Win") בכלים הטכנולוגיים, כך שהפרויקט התחיל מהקמת CMDB, והוא ממשיך בהטמעה של תהליכי עבודה משופרים. כמו כן ההולנדים גילו עניין רב בשיטות שננקטו להגברת המודעות ומהלכים להסרת התנגדויות, ובפרוייקט אכן ננקטו שיטות "לא קונבנציונאלי" להגברת המודעות. אישית, זהו כבוד גדול שנציג ישראלי מספר לראשוני המיישמים של המתודה כיצד בארצנו הקטנה מיישמים את השיטה לא פחות טוב מההולנדים.

מאמסטרדם: בני קמין
נשיא פורום itSMF ישראל.

  itSMF Israel 2008
דף הבית | ספרים וקורסים | מפת אתר | www.itSMF.com