דף הבית | מתן חסות | ספרים וקורסים
סיכום מפגש עם מייסדי פורום itSMF באיסלנד

הפופולאריות של ITIL מכסה כבר את כל הארגונים הגדולים בעולם, והמתודה כבשה את חלקה במרבית מדינות העולם, אך לא בכולם. כאחד מ"ותיקי ITIL" נרתם בני קמין לסייע לאיסלנדים להקים פורום itSMF משלהם.  ובנושא זה אין לנו מה להתבייש: המודעות בארץ למתודת ITIL מכסה את כל הארגונים, ואין היום מנהל IT שאינו מודע ל-ITIL ולחשיבות איכות שירותי המיחשוב. על ההצלחה הזו חתומים חברי פורום itSMF. נכון, מדינת ישראל איננה מעצמת ITIL, אבל מודעות לבעיה היא מחצית הדרך לפתרון.

להלן סיכום המפגש שנערך עם ההנהלה העתידית של itSMF איסלנד, כולל כמה תמונות מהאי הוולקני.

בשנת 2007 הוגדרה איסלנד בתואר “המקום הטוב ביותר לחיות בו” על-פי סקר גלובאלי. האיסלנדים הם עם קטן בן 300 אלף איש שיושבים על שרשרת הרי געש פעילים. החיבה שלהם למשחקי מחשב ולגדג'טים האיצה את ה-IT המקומי, ויש שם לא מעט חברות שעוסקות בפיתוח משחקי מחשב. האיסלנדים הם גם העם הכי מחובר לאינטרנט: 90% מהאיסלנדים גולשים באופן קבוע ברשת. (לעומת 73% בארץ או בארה"ב). נו, טוב. מה עוד אפשר לעשות כשהשמש זורחת בשעה 11:00, ושוקעת כעבור שעתיים?

 בגלל מיעוט התושבים הם מתקשים להקים איגודי משתמשים כמו אצלנו. וכאן נרתם בני קמין לסייע לאיסלנדים להקים פורום itSMF משלהם. ההנהלה של הפורום האיסלנדי מונה כיום רק 2 אנשים: גודביורן (Gudbjorn)- מנהל אגף השירות של חברת הטלקום האיסלנדית, ו-יון (Jon) מנהל חברת ייעוץ מקומית.

איסלנד איננה מבורכת בארגונים עם IT גדול. מלבד גופי מימשל, תשתיות ו-2 חברות הטלקום - ישנם באיסלנד עוד כמה חברות לייצור אלומיניום, ובזאת מסתכמים הארגונים הגדולים שם. כלומר: הפוטנציאל ליישום ITIL מוגבל.

בתמונה: גודביורן, יון ובני קמין מתכננים ביחד את הקמת הסניף האיסלנדי של itSMF.

החבר'ה מאיסלנד התעניינו בפרטים הקטנים של תהליך הקמת פורום, בקשרים העתידיים עם הפורום הגלובאלי, מה התועלת שיכולה לצאת מהקמת פורום משתמשים, ואיך מרימים כנסים ומפגשי חברים.

מובן שיחד עם זרימת הבירה גלשה השיחה גם לעומקים מקצועיים: איך באמת מקימים CMDB שמביא תועלת, איך מגבירים מודעות לשינוי ארגוני, איך מיישמים תהליכי עבודה ב-IT.

 האיסלנדים, כעם חרוץ ושקדן, מחשיבים מאוד את הצורך לשפר את שיטות הניהול, ועל כן קיימת כבר היום מודעות למתודה. כ-100 איש כבר השתתפו בקורסי Foundation שמעבירות חברות מקומיות, וסך העוסקים בנושא או סך האנשים שיצטרפו לפורום מוערך ב-400 חברים.

 אך... לא רק ITIL היה שם. חלק מהזמן הוקדש לטיול באי. בעזרת ג'יפ שכור טיפסנו על כל הר געש וקרחון שאפשר היה לטפס. הנוף באיסלנד שונה לגמרי מכל שאר העולם: הצבע השולט - שחור. האי מכוסה בטוף או באפר וולקני שחור משחור. בכל מקום ניתן לראות את לשונות הלבה שכיסו את הקרקע, ומדי פעם מציץ איזה בור עם בוץ וולקני מעלה אדים וריח גופרית. כמעט שאין שם עצים, אבל מים - יש בשפע. נהרות אדירים נשפכים אל הים, כמעט בכל קילומטר על כביש הטבעת שמקיף את האי אנו חוצים גשר גורם קינאה: תנו לנו נהר אחד, וכל בעיות המים של ישראל ייפתרו.

אגב כבישים: איסלנד גדולה מישראל פי 5, עם מספר תושבים כמו בחיפה. איתני הטבע הורסים להם אחת לכמה שנים חלק מהכבישים שהם סוללים, כך שלמעט כביש 1 שמקיף את האי, וכבישי הבירה רייקיאוויק - שאר הדרכים הן דרכי עפר. עוד סיבה מדוע מרבית הרכבים באיסלנד הם ג'יפים מפלצתיים עם צמיגי ענק. בהיעדר גשרים - חציית נהרות מתבצעת בצורה הכי פשוטה: נוסעים בתוך המים. וזה די מלחיץ, כשהמים גועשים וחצי ג'יפ נמצא מתחת למים. אבל אחרי שמגיעים לצד השני - זו חוויה.

מזג האוויר משתנה באיסלנד כל כמה שעות. בתוך שעה אחת של טיול רגלי חווינו שמש איסלנדית "חמה" (12 מעלות) ושלג שירד עלינו בעוז (0 מעלות). השינויים כל-כך חריפים שלפני 4 שנים קפא שם ישראלי למוות, אחרי שהוא התעלם מאזהרות הריינג'ר על מזג האוויר הבלתי צפוי.

 לסיכום:

Text Box: מפל Seljalandsfoss. רואים אותו מהכביש הראשי עם עוד עשרות כמוהו. לא חסר מים באיסלנד.
איסלנד היא מדינה נוחה, מתקדמת והיי-טקית. למרות ש-8 חודשים בשנה הם חיים בחושך ובקור - הם הקימו מדינה למופת, עם כל השירותים שקיימים במדינות גדולות. הם הקימו שירות סוציאלי נדיב אך האיסלנדים לא מתפתים להתבטל, וכולם עובדים שם במרץ רב. האיסלנדים חונכו לכבד את הזולת, ולכן אין פשע באיסלנד. משום סוג שהוא.

לאיסלנדים מודעות גבוהה לייעול ולשיטות ניהול, כך שברור שמתודת ITIL תיושם שם בצורה נרחבת. אם עוד בטרם הוקם שם פורום itSMF כבר קיימים מאות מנהלים שמכירים את המתודה - הם עלולים להשיג את ההישגים של ישראל מהר מאוד.

הקרחונים באיסלנד גולשים מפסגות ההרים עד גובה הים, נשברים ונמסים בדרך לים הפתוח.
                בנקודה זו בדיוק צולמה הסצנה מטומב-רייד, בו לארה קרופט יוצאת עם רכב אמפיבי לאזור המת.

 

            זוהי הלגונה הכחולה. אתר ספא עם מעיינות חמים. תענוג עולמי !!

  itSMF Israel 2008
דף הבית | ספרים וקורסים | מפת אתר | www.itSMF.com