דף הבית | מתן חסות | ספרים וקורסים
אתם מוזמנים להגיש מאמרים לפרסום ע"פ הנוהל ע"י שימוש בטופס המתאים.
באתרנו הסגור לחברים יש מאמרים רבים נוספים, ספרים אלקטרוניים, כולל ספרים ומאמרים אשר תורגמו לעברית !!! משאבים אלו זמינים לחברי הפורום בלבד, דרך כפתור כניסה לחברים (ראה צד שמאל בדף למעלה).
מהו ITIL - הסבר בעברית
המאמר מפנה את תשומת ליבם של מנהלים קובעי מדיניות, האחראים או מעורבים בעולם המחשוב, לצורך לנהל את שרותי טכנולוגית המידע (ITSM) ולהציע את גישת ה ITIL כמודל מומלץ לאימוץ. המתכון להצלחת היישום כולל : איכות ורמת שירות גבוהות יותר, הגדלת שביעות רצון משתמשי מערכות המחשב, יצירת שפה משותפת בין עובדי ה IT לבין עושי העסקים בארגון וחסכון בעלויות. המאמר מיועד לכל מי שלא נחשף עד כה למתודת ITIL לניהול שירותי טכנולוגית המידע.
תודה לבני קמין על כתיבת ושיתוף המאמר.
להורדת המאמר לחץ כאן.

רשימת המונחים של ITIL-V3 בעברית
מונחון (Glossary) המכיל את כל המונחים המשמשים בגרסאות השונות של ITIL, כולל גירסה 3. המונחון תורגם לעברית ע"י וועדת תוכן ופרסומים באמצעות מתורגמן מקצועי ובהשתתפות חברים רבים.
להורדת הרשימה לחץ כאן.

מילון המונחים המלא של ITIL-V3
כאן ניתן למצוא את רשימת כל המונחים של ITIL-V3, כולל התרגום הרשמי לעברית - ידוע בשם Compendium. כל הרצאה, מאמר, ספר ופרסום כלשהו בעברית אשר מאושררים ע"י itSMF מחויבים להשתמש במונחים אלו ובתרגום זה. ככלל, העמותה חרתה על דיגלה לקדם את ולבסס עולם מונחים אחיד לכל העוסקים בתחום.
להורדת המילון לחץ כאן.

השוואה בין CMMI ל-ITIL
מבין כל המודלים והמתודות שארגונים מאמצים כיום לצורך שיפור תהליכי העבודה - קיימים כמה מודלים שזוכים בעולם להערכה ולקצב אימוץ מדהים. ISO-9000 הוא המפורסם שבהם, ואין צורך להכביר מילים עליו. מייד אחריו נמצאים המתודות של PMI ו-ITIL ולאחרונה צובר תאוצה גם מודל CMMI. על מנת לעשות קצת סדר בבלגן - מצורף בזה מאמר השוואתי בעברית בין ITIL ל-CMMI, עם נגיעות PMI.
תודה לבני קמין על כתיבת ושיתוף המאמר.
להורדת המאמר לחץ כאן.
רשימת המונחים של itSMF, גירסאות 2 ו 3
מונחון (Glossary) המכיל את כל המונחים המשמשים בגרסאות השונות של ITIL, כולל גרסה 3. הטבלה הינה רכוש של ממשלת הוד מלכותה וניתנה לנו הרשות לפרסם בהתאם:

ITIL Glossaries/Acronyms © Crown Copyright Office of Government Commerce. Reproduced with the permission of the Controller of HMSO and the Office of Government Commerce.

ITIL ® is a Registered Trade Mark, and a Registered Community Trade Mark of the Office of Government Commerce, and is Registered in the U.S. Patent and Trademark Office

להורדת הרשימה לחץ כאן.

עליה בכמות הקריאות למרכזי התמיכה בשנת 2010
לפי המאמר, הסיבות העיקריות לעלייה:
* מורכבות סביבת העבודה שמאפשר IT ללקוחותיו כוללת מחשבים נייחים, ניידים, טלפונים סלולריים,
טבלטס ועוד.
* היכולת לעבוד כל הזמן מכל מקום, דורשת יותר תמיכה - סביבת עבודה מורכבת יותר
* הכניסה ל-ITIL מסייעת בעבודה מסודרת יותר, ובסופו מפחיתה את כמות הקריאות על ידי טיפול בשורשי הבעיות ((PM
* הורדת כמות הקריאות יכולה להסתייע במעבר לוירטואליזציה המאפשרת עבודה על כל אפליקציה של הארגון ברשת האינטרנט
כל זה קורה במקביל לקיצוצים בתקציבי התמיכה בארגונים
אוכלוסיית התמיכה מהווה כרגע כ-6% מסך כל עובדי המחשוב בארגון.

תודה לנעמי בר-ניר על שליחת המאמר.

לקריאת המאמר לחץ כאן


ITIL V3 - הצורך בגישת ניהול היישום ואיך ליישמה הלכה למעשה
המאמר מתאר בקצרה את הצורך בגישת ניהול שירות ועקרונות לישומה בפועל. המאמר פורסם על ידי מר אילן סווירי בדיילי מיילי.
להורדת המאמר לחץ כאן.

הפופולאריות של ה- ITIL ממשיכה לגדול
ITIL הינה ספרית התהליכים המומלצים לניהול שירותים הניתנים ע"י מחלקות IT בארגונים. בסוף 2007 כ-55% מהחברות האירופאיות ו-33% מהחברות בצפון אמריקה כבר מנהלות IT כשירות, תוך שימוש בקווים המנחים של ITIL. המאמר הוכן ע"י מר יורם רביב והוא מופיע באדיבות האיגוד הישראלי לאסטרטגיה, מצוינות וניהול ביצועים.
להורדת המאמר לחץ כאן.

מבוא ל-ITIL (ספרון באנגלית)
המסמך הינו ספרון בשפה האנגלית המהווה מבוא ל ITIL. המסמך מספק הסברים תמציתיים לגבי תפיסת ITSM ומימושה באמצעות מתודת ITILתאור תהליכי ה-ITIL , מטרתם, אופן מימושם והממשקים לתהליכים אחרים.

להורדת הסיפרון לחץ כאן.

חמישה צעדים למימוש ITIL
ברגע שארגון החליט לאמץ נוהגים מיטביים (Best-Practices) של ITIL, מגיעה השאלה "מה הדרך הטובה ביותר ליישם ITIL, ומה הצעדים המעשיים המעורבים בזה?" אפשרות אחת היא ללכת בעקבות הגישה האנליטית הקלאסית: הערכה שבעקבותיה תכנון ואז יישום. יש לזה את יתרון הפשטות, אך יש לזה גם חסרונות.

גישה שונה במידת מה מתוארת בספר Planning to implement Service Managment של OGC.  גישה זו מתחילה ביצירת חזון המוסכם בהדדיות בין IT והעסק. זה ממשיך דרך פיתוח יעדי ביצוע מדידים ומסתיים בתכנון תוכנית שיפור תהליך. בעוד שגישה זו מספקת הרבה מאוד הנחיות בעלות ערך, היא לא מתארת כיצד להכליל את הנוהגים המיטביים של ITIL בתרשימי זרימה של תהליכים ממשיים. היא גם מביאה להנחה המרומזת שקיימת שיטה אפקטיבית של שליטה (Governance) ב-IT המאפשרת התיישרות (alignment) עם היעדים העסקיים, ערכי העסק וניהול סיכונים, על מנת להציב מטרות ולמדוד את הצלחת תכנית היישום של ITIL. מניסיון המחבר, זה לא המצב בדרך כלל. האפקטיביות של תהליכי ניהול שירותי IT היא תנאי מוקדם לשליטה אפקטיבית ב-IT.

מסמך מקצועי (white-paper) זה מתאר דרך מעשית ליישום נוהגים מיטביים של ITIL שמכליל את התועלות של שתי הגישות שתוארו למעלה, בשעה שמתגבר על החסרונות שלהם. הוא מציע:
גישת צעד-אחר-צעד, שפותחה באמצעות ניסיון אמיתי
התחלה מהירה יותר ליישום ולהשגת התועלות הצפויות
בסיס לשליטה אפקטיבית ב-IT

 להורדת המאמר לחץ כאן.

   
  itSMF Israel 2008
דף הבית | ספרים וקורסים | www.itSMF.com